Ankaralı Namık Kimdir ?

ankaralı-namık
Doğum : 1 Ocak 1976, Çankırı
Ölüm : 18 Ekim 2015, Ankara

Ankaralı Namık, Türk Müzisyen, Söz Yazarı, Bestekar, Tv Programcısı ve Oyuncudur.

Ankaralı Namık Çankırı Kurşunlu'nun Yeşilöz köyünde 6 yaşına kadar Altındağda büyümüştür. 6 yaşında saz çalmaya başlamış olduğu hayatında düğünlerden, gazinolardan kasetleri binlerce satmaya yol almış bir şarkıcıdır. Gazinolarında ki programlarında akşamdan sabaha kadar pop müziğinden, sanat müziğine, arabeske kadar şarkılar söylüyor.Ankara tarzı müziğin neşeyi eğlenceyi bunların yanında dramıda barındırdığını söylüyor şarkıcı.Bu müzik aslında ona göre yaşamı hissedene kendisini anlattığını söylüyor.
Ankaralı Namık 6 yaşında saz çalmaya başlamıştır.Sazından lakabını almıştır.Önceleri Sazcı Namık ve Ayarcı Namık lakaplarıyla anılan Namık asıl şöhreti Ankaralı Namık adıyla yakalamıştır. Gerçek adı Namık Uğurlu'dur. Ankara'nın şimşir kaşıklarına müzikler yaparak ve esprili sözleri bu müziklere ekleyerek eğlenceli insanı coşturan piste davet eden hareketli müziklerle şöhreti yakalamıştır.Müzikleri tüm Türkiye'ye yayılmıştır.

Ankaralı Namık; İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirmesine rağmen mesleğini icra etmemiş müzikle kendine bir yol çizmiştir.Ankaralı Namık ilk albümlerini kendi satmaya çalışmış azminin kararlığının sayesinde şimdilerde albümleri binlerce satmayı başarmıştır.Albümleri 500 binin üzerinde satan Ankaralı Namık televizyonlardan uzak durmuş sadece müziği ile ilgilenmiş hep kalıcı olmaya çalışmaktadır.

Ankara'dan bağımsız millet vekili olarak siyasete atılmayı denemiş ama başarılı olamamıştır.Şimdilerde Ankara Eczacıspor Kulübü Başkan Yardımcılığını ve Tüm Türkiye Çalışan ve Emekliler Birliği Genel Başkan Vekilliğini sürdürüyor.

Ankara’dan bağımsız milletvekili adayı olarak siyasete de atılmayı deneyen Ankaralı Namık, Ankara Eczacıspor Kulübü Başkan Yardımcılığı’nı ve Tüm Türkiye Çalışan ve Emekliler Birliği Genel Başkan vekililiğini yürütüyor.

Ankara'nın Kırıkkale, Kırşehir gibi İç Anadolu şehirlerinde yazları kına gecelerinde düğünlerde, sünnetlerde, asker uğurlamalarında v.b gibi eğlencelerde isim yapmış Ankaralı şarkıcılar k ve t harfini kullanmadan ve nazal ile şarkılar türküler söyler.Köçekler şimşir kaşıklarla dans ederler ve ocak başında ziyafetler çekilirdi.Bu sebepten Ankara delikanlıları Ankara havası denilen havayı bilir oynar darbuka çalar, saç çalmayı bilir kıcası oyun bilir.Lakapları 'Ankaralı' diye başlayan bir çok şarkıcının doğup büyüdüğü mahallelede bu günlerde Ankara'nın evlerinde Otobüslerinde minibüslerinde ve de Türkiye'nin değişik yerlerinde eğlenmek isteyen coşmak isteyen 'Ankaralı Namık' kasedi çalıyor.Ankara havalarına popüler müziğe yakın bir tarz getiren Namık bilinen parçaları esprili sözlerle artık herkesin dilinde dolaşmaktadır.

Ankara başlı başına bir kültür, bir folklordur.Türkiye'de Misketsiz, Fidaydasız düğün ve eğlence olmaz.Ankara'da yapılan düğünler çok değişik kültlere sahne olur.Düğünlerde ocak muhabbeti vardır.Sözü geçen bir insan vardır.Ocak heyeti olarak otur dense oturulur kalk dense kalkılır.Düğünde bayanlar sazın kenarına otururlar.Bir düzen vardır.Düğün salonlarında ki gibi öyle müzik çalar herkes oynar yoktur.Düğünlere oynamaya gelen oyuncular vardır.Yani bayan oyuncular.Şarkılarda onlara yazılan sözler vardır. 'Yandım aman yandım kız ' gibi diyor Ankaralı Namık.

Albüm
Yıl
Hadi Çıkta Gel
2005
Salla
2005
Arabada Beş Evde On Beş
2006
Hovarda
2006
Yapıştır Koçum-Nassı Yani
2006
Ah Babam Sağ Olsaydı
2007
Vay Aslanım Vay
2007
Dar Geldi Sana Ankara
2010
Seviyorsan Bak Yüzüme-Mezar Taşları
2011
Uyuma Dayı Paranı Çalarlar
2012
 Programlar
Kanal
Ankaralı Namık Show
Vatan Tv
Ankaralı Namık Show
Yaren Tv
Evlere Şenlik
Flash Tv
Programlar
Ümmüye Show – Rumeli Tv - Konuk
Herşey Dahil – Show Tv - Konuk
Ayşe Dinçer ile Şenlik – Vatan Tv - Konuk
Dikkat Şahan Çıkabilir – Tv 8 - Konuk
En Son Babalar Duyar – Star Tv - Konuk Oyuncu

Ankaralı Namık adıyla bilinen Namık Uğurlu Ankara Keçiören'de oturduğu evin 7. katından düşerek hayatını kaybetti.
Ankaralı Namık Kimdir ? Ankaralı Namık Kimdir ? Reviewed by Bilgi Mahzeni on 12/08/2015 Rating: 5

2 yorum:

  1. Mustafa Yaşar8 Aralık 2015 13:13

    Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.Halkın sanatçılarından biriydi onun uzun havalarını çok dinlerdik gençken.

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.