Zatürre Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ? (Pnömoni)

zaturre

Akciğer dokusunun iltihaplanmasıyla oluşan bir hastalık çeşididir. Zatürre yüksek ateş, sancı, öksürük ve balgam ile kendini belli eden tehlikeli bir hastalıktır.
Her 100 zatürre hastasından 5 tanesi ölümle sonuçlanmaktadır.Bunun nedeni bakterilerin hızla kana ve vücuda yayılmasından kaynaklanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalar sonucunda ortaya çıkan istatistiğe göre, dünyada her yıl 100 kişiden 2’si zatürre hastalığına yakalanmaktadır. Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, her yıl 90 bin kişi zatürre hastalığına yakalanmakta ve bunlardan 3 bini hayatını kaybetmektedir. Zatürre hızlı ve basitçe yayılan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden bahsetmiş olduğumuz istatistiksel sonuçların oranı yüksektir.

Nasıl Bulaşır ?
- Grip ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonları ile bulaşabilir.
- Hapşırık ve öksürük sırasında etrafa yayılan virüs ve bakteriler sayesinde bulaşabilir.
- Çatal, kaşık, bıçak, bardak, mendil, havlu gibi eşyalar ile bulaşabilir. ( Başkalarının eşyalarını kullanmamaya dikkat etmek gerekir. )
- Tokalaşma sırasında kişiden kişiye bulaşabilir.
- Elden ele dolaşan bir araç ile bulaşabilir. Örnek olarak parayı verebiliriz.

Belirtileri Nelerdir ?
- Göğüs ağrısı
- Hızlı nefes alma
- Kaslarda ve boğazda ağrı yaşanması
- Üşüme ve titreme
- Aşırı su içme
- İdrarda azalmalar olması
- 39-40 dereceye kadar çıkabilen yüksek ateş
- Kendini çok yorgun hissetme ve dalgınlık
- Söylenenleri güçlükle anlayabilmek

Tanısı Nasıl Konur ?
Hastanın şikayetleri sonrasında, çeşitli yöntemlerle yapılan muayenede tanı konulur. Muayenede hastanın akciğeri dinlenerek, solunum anormalliği olup olmadığı tespit edilir. Eğer solunumda herhangi bir anormalliği rastlanırsa zatürre tanısı konulabilir. Bunun yanı sıra akciğerin röntgeni ve kan testi ile de zatürre tanısı anlaşılabilir.

Nasıl Tedavi Edilir ?
Hastalığın şiddetine göre belirlenir ve şiddete göre farklı tedaviler gerektirir. Hafif yaşanan zatürre, antibiyotik kullanımı ve balgam söktürücü ya da yumuşatıcı ilaçlarla tedavi edilebilir. İlaç kullanımından belirli bir süre sonra hasta tekrar muayene edilerek, kontrol edilir ve hastalığın ilerleyişi hakkında bilgi edinilir. Aşırı ağır zatürre yaşayan hastalar içinse gözlem altında tutularak, yani hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi şarttır. Hasta 7-10 gün arası gözlem altında tutulur ve bu süre içerisinde tedavi uygulanır. Tedavi süresi hastanın durumuna göre değişir. Bu durumda antibiyotik damardan sıvı olarak verilir ve solunum, oksijen desteği ile verilerek tedavi edilir.

Tedavi Edilmezse Ne Olur ?
Zatürre belirtisi olan veya zatürre tanısı konulan bir hasta erken tedavi edilmezse ölüm riskiyle karşı karşıya kalabilir. Zatürre tedavisi yapılmadığı sürece ölüm riski yüksek olan bir hastalık türüdür. Zatürre tedavisine geç kalındığında; üst solunum yolu hastalıklarına, kalp hastalığına, şeker, karaciğer, kanser, boğaz hastalıkları, yutkunma güçlülüğü gibi birçok hastalıklara sebep olabilir.
Zatürre hastalığına yakalanmamak için veya zatürreden korunmak için her 5 yılda bir düzenli olarak zatürre aşısı yaptırabilirsiniz. Zatürre aşısını hastalık sırasında yaptıramazsınız. Çünkü hastalığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Uzman veya doktor tavsiyesi alarak aşı yaptırmanızı tavsiye ederiz.


BilgiMahzeni.com bütün hastalara acil şifalar diler..
Zatürre Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ? (Pnömoni) Zatürre Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ? (Pnömoni) Reviewed by Bilgi Mahzeni on 12/31/2015 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.