İstanbulu İki Kez Fethettik

istanbul-fetih-1923-1453

Her sene 29 Mayıs'ta görkemli kutlamalar yapıyoruz. İstanbul'un fethini kutluyoruz. Evet gururluyuz bu konuda. 1453 senesinde Fatih Sultan Mehmet, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir harekat ile gemileri karadan geçirerek bir fetih gerçekleştirdi. Ancak bundan dana önemli bir olay var.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondroş Ateşkes Antlaşması sonrasında İstanbul, 13 Kasım 1918 günü işgal edilmiştir. 465 sene sonra İstanbul tekrar Bizans’ın hakimiyetine girmiştir. Fatih’in fethettiği İstanbul elden gitmiştir. Osmanlı, İstanbul’a sahip çıkamamıştır.

18 Kasım 1918 günü Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçmekte olan küçük bir teknede, savaş gemilerini gören yaverinin göz yaşlarını tutamadığını gören Çanakkale Savaşlarının Muzaffer Komutanı Mustafa Kemal “Geldikleri Gibi Giderler” diyerek yaverini teselli etmiştir. Yaveri ne bilsin komutanının kendisine söz verdiğini..

Kurtuluş savaşını takiben 6 Ekim 1923 günü İstanbul yeniden fethedilmiştir. İstanbul’u Atatürk Fethetmiştir.

Her sene 29 Mayıs’ta yapılan kutlamaların çok daha etkilisinin, çok daha güzelinin 6 Ekim’lerde de yapılması gerekir. Oysa 6 Ekimler sadece okullarda birkaç şiir okuması ile geçiştiriliyor. Bu büyük başarı yeterince takdir edilmiyor.

Neden yapılmıyor? Acaba Osmanlı’ya duyulan özlemin ifadesi olarak mı Osmanlı’nın büyük başarısı her sene hatırlanıyor? Osmanlı’nın büyük başarıları ya da başarısızlıkları bu yazının konusu değil. Bu nedenle konuyu dağıtmayacağım.

Lütfen Atatürk’ün büyük başarısını hatırlayalım, yaşatalım.

Saygılarımla,
BilgiMahzeni.com Editörü

İstanbulu İki Kez Fethettik İstanbulu İki Kez Fethettik Reviewed by Bilgi Mahzeni on 5/31/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.