Benim Gözümden Poyraz Karayel EfsanesiAhh Albayım ahh şimdi bu yazımızı okuyanlar beğenip, yorum yapıp, paylaşacak mı acaba ? Yok yok sadece okuyun istiyorum beğenip, yorum yapıp, paylaşmak önemli değil sadece hissettiklerimi hissedin istiyorum, iyice duygusallaştım neyse konumuza dönelim.

Konumuz; Poyraz Karayel, Ahmet Poyraz Karayel

Ben 23 yaşında bir üniversite öğrencisiyim hayatımın %90’ı müzik dinlemekle ve film izlemekle geçiyor benim hobimde bunlar ne yapayım.Bu yaşa kadar yüzlerce değil binlerce film izledim.Hepsi olmasada bir çoğu unutulmaz filmlerdi.

Asıl konumuza dönelim artık hayatımda gördüğüm en anlamlı ve en gerekli diziden bahsedeceğim tabi ki tartışmasız Poyraz Karayel’dir.Aslında Poyraz Karayel’ciler iyi bilir Poyraz Karayel’in sadece bir diziden ibaret olmadığını.Son 20 yılda izlediğim ve etkilendiğim tek diziydi Poyraz Karayel.

Neden mi;
Bir dizi düşününki her bölümü bir sinema filmi gibi etkileyici, sürükleyici, kaliteli ve gerçekçi olsun.Yok yok bu gerçekten dizi falan değil başka bir şeydi.Düşünün gencinden yaşlısına her yaştan insan Çarşamba günlerini iple çekiyor.Çarşamba akşamları sosyal medya yıkılıyor ve Poyraz Karayel her hafta sosyal medyada en çok konuşulan dizi oluyor.Oyuncuları ödüllere doymuyor, yapılan her ödül töreninde diğer dizileri geride bırakarak en çok ödülü o alıyor.Oda yetmiyor dizi akademik bir makaleye konu oluyor üzerinde çalışılıyor ve araştırılıyor.Sıradan bir yapım olmadığının farkına cümle alem varıyor.Oda yetmiyor yeter mi hiç Poyraz Karayel’e, şimdide kendi senaryosu ile kitap haline geliyor.Türkiyede dizi sektöründe ilkleri yaşayan Poyraz Karayel saçma sapan bir reyting sistemine kurban giderek final kararı alınıyor.Harbi reyting sistemi nedir nasıl ölçülür bilen var mı ? Bu konuyuda gelecekte ele alacağım ama ufak detaylar vereyim.O yere göğe sığdırılamayan reyting saçmalığı aslında şu 85 milyon nüfusa sahip Türkiye’de bir köy nüfusu kadar yani 2000 kişinin evine konulan bir cihazla ölçülüyor.Saçmalığa bakar mısınız ? Sen, ben, o, bu, şu neyi izlersek izleyelim reytingi etkileyemiyoruz. Reyting sadece 2000 kişinin üzerinden yapılan bir ölçüm sistemi yani o 2000 kişinin kaderine terkediliyor.Neyse bunu yapanlar utansın.

Eğer Poyraz Karayel’i hiç izlemediyseniz ''aman sıradan bir dizi işte’’ diyebilirsiniz.Ama asla sıradan değil, o sizin bildiğiniz mafya dizilerinden hele hiç değil.

İçerisinde Aşk, Dram, Aksiyon, Komedi, Felsefe, Sanat, Edebiyat barındıran bir dizi dahasıda varda kelimelerle anlatılamıyor.

Dizideki Poyraz, Ayşegül, Bahri Baba, Sefer, Zülfikar, Taş Kafa, Sadreddin, Mümtaz, Sema, Meltem, Songül, Cevher Albay karakterlerinin Poyraz Karayel’cilerde bıraktığı izler eminim ölene kadar silinmeyecektir.Bu yazıyı okuyupta eğer hala izlemeyen varsa dizinin yayınlandığı kanalın web sitesinde tüm bölümler mevcut siz hele izlemeye bir başlayın illa ki etkilenip devam edeceksiniz.Bak bu dediğimi yabana atmayın sonra pişman olursunuz.Ben tüm bölümleri yedeklemeyi düşünüyorum ilerde tekrar izlemek ve çoluğuma çocuğumada izletmek için.Artık dizi demeyelimde bir şaheser veya sanat eseri diyelim.

Final kararı alındığını duyduğum anda şok oldum olamaz dedim ve bu dizi final yapıyorsa dünyadaki tüm diziler final yapmalı dedim haliyle çok üzüldüm bizim için bir yaşam tarzı olmuştu eminim tüm Poyraz Karayel’cilerde aynı düşüncededir.

Yaa kitap okumazdım Poyraz Karayel sayesinde kitap okumaya başladım.En önemliside gerçekten sevmeyi öğrendim.Adamlığa, insanlığa vs. falan hiç girmiyorum bile.Daha birçok şey kazandırdı bana.Şuan final kararı nedeniyle çok kızıyorum ama senaristine, yapımcısına, emeği geçen herkese binlerce kez teşekkür etmek gerektiğinide biliyorum.Öyle bir iş yaptılarki kaç milyon insanın evine girdi, içine işledi.

Dizideki karakterlerin karakteristik özelliklerini unutmak mümkün mü ?

Poyraz’ın hayatımıza işleyen deli saçması diyebileceğimiz anlamlı ve etkileyici manyakça felsefeleri, Ayşegül’ün yapıcılığı ve duygusallığı, Bahri Babanın hayatımıza işleyen babalığı ve kuralları, Sefer’in delikanlılığı ve net oluşu, Zülfikar’ın küresel sermayeye ve kapitalizme olan karşıtlığı, Taş Kafa’nın doymak bilmeyen midesi, Sadreddin’in başına buyrukluğu ve delilikleri, Mümtaz’ın yalan ve ihanet konusundaki başarıları, Sema’nın zekiliği ve delikanlılığı, Meltem’in bilişim konusundaki uzmanlığı ve gitgelleri, Songül’ün şeytanı bile dize getirecek ihtirasları, Cevher Albay'ın vatan sevgisi ve Oğuz Atay’ın romanındaki karaktere benzerliği.

İşte burada tamda üstad Oğuz Atay’ın o sözü geldi aklıma; Kelimeler, Albayım Kelimeler Bazı Anlamlara gelmiyor…

Aynen öyle işte şurda milyonlarca kelime kullansam, binlerce cümle kursam olduğu gibi anlatamam izleyenler bilir ne demek istediğimi.

Poyraz ile Ayşegül eminim Kerem ile Aslı, Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Tahir ile Zühre vs. unutulmaz aşklar trenine dahil olacak.

Yaw alt tarafı bir dizi ne kadar abartıyorsun diyenler olacak belki ama hiç bilmeyecekler, onlar hiç Poyraz Karayel ile tanıştılar mı ?

Poyraz Karayel rolü hayatımıza taht kurdu, sanki bu bir rol değildi bize yaşattı resmen.Bazı sahneleri bizi derinden yaraladı kasıp kavurdu en kaba, en sert insanı bile gözyaşlarına boğdu.Bu kadar profesyonel oynanır mı be kardeşim dedirtti sanki bu bir dizi değil biri bizi gözetliyor evi gibi birinin tepesinde kamera ve yaşadıklarını tek tek kayıt ediyorlar.

Bize yeniden şiir okumayı, yeniden kitap okumayı, bize sevmeyi, aşık olmayı yeniden sevdirdi.Dizide yok yok zaten, hayvan sevgisinden tutun, vatan sevgisine varıncaya kadar bir sürü mesaj son derece etkiliyeci ve profesyonelce anlatıldı.Belkide bu rolleri başkaları oynasa bizi bu kadar etkileyemezdi sanki bu roller bu adamlar için yaratılmıştı.Finalde olsa bizim içimizde hep bir Poyraz Karayel olacak.O kadar saçma sapan dizi varken Poyraz Karayel’in final yapması iyilerin erkenden ölmesi gibi oldu.Kalbimizde hep yeri olacak bu güzel insanın.

Poyraz’ında dediği gibi belki birgün ''POYRAZ KARAYEL’İ SEVME VE YAŞATMA DERNEĞİ’’ kurulur bizde gider üye oluruz..

İçinde unuttuğumuz ve unutmaya yüz tuttuğumuz ne kadar güzellik varsa bize tekrar hatırlatan Poyraz Karayel’e teşekkür ederim.Ne kadar anlatsak, ne kadar yazsak hep ama hep eksik kalacak.İçimizde bir Poyraz Karayel vardı onu dışarı çıkardı.

7 Ocak 2015’te ailemizin bir ferdi olan Poyraz Karayel 1 Mart 2017 tarihinde hayata gözlerini yumacak unutacak mıyız ? Asla o hep kalbimizde yaşayacak ne diyorduk hep ''Unutursak Kalbimiz Kurusun’’.
Evet sevgili Poyraz’cım Karayel ve Poyraz Karayel’ciler artık hangisini tercih ediyorsanız düşünün ilk kez bir dizi senaryosu kitap olacak bence bu efsaneyi yaşatmak için bulunmaz bir nimet hemen çıkar çıkmaz ben bir tane alacağım evimin baş köşesine koyacağım.

Son cümlesine kadar okuyan herkese çok çok teşekkür ediyorum yeterince iyi anlatamadım ama suçlu ben değilim anlamlara sığmayan koca yürekli bir adam var karşımızda evet o POYRAZ KARAYEL..

Tüm Poyraz Karayel'lere, Poyraz'cım Karayel'lere, Poyraz Karayel'cilere selam olsun..

Son cümlemide kurup bitireyim bu duygusal krizi.

''BİTTİK BİZ ALBAYIM BİTTİK'' 


Poyraz Karayel’cilere müjde kitap haberinden sonra bizi daha da mutlu edecek yeni bir haber Poyraz Karayel film oluyor.Filmin çekimlerine başlandığının bilgisini aldık ama ne zaman vizyona gireceği ise merak konusu filmin adı ‘’Küresel Sermaye’’ olacakmış.Eminim bu filmde Zülfikar’ı bolca göreceğiz.

#BirMucizeOlsun derken #BirMucizeOldu

                                                                    

                                                                              Poyraz Karayel'ci 
                                                                        Bilgimahzeni.com Editörü
Benim Gözümden Poyraz Karayel Efsanesi Benim Gözümden Poyraz Karayel Efsanesi Reviewed by Bilgi Mahzeni on 2/15/2017 Rating: 5

5 yorum:

 1. Gerçekten mükemmel bence güzel anlatmışsın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eyw kardeşim bir Poyraz Karayel'ci olarak duygularımı döktüm sadece..

   Sil
 2. Çok severdim bende bu diziyi okuyunca ağladım içimize işlemiş bitirenlere yazıklar olsun bu kadar güzel bir dizi bitmemeliydi.

  YanıtlayınSil
 3. Serkan Çiftçi13 Mayıs 2018 08:45

  Çok güzel diziydi çok farklıydı keşke bitirmeselerdi.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.