Trafik Sigortası Neden Zorunludur ?
Trafik Sigortası Neden Zorunludur ?

Her araç sahibinin yaptırması gereken zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır. Trafik sigortası, her yıl belli limitler dahilinde, kaza anında karşı tarafta (hem araçlarda, hem de kişilerde) oluşacak hasarları karşılamak için yapılır.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmış olan araç sahibi, kusurlu olduğu trafik kazasında maddi yükümlülükten kurtulur ve karşı araçta meydana gelen maddi hasarlar, karşı araçtaki sürücü şahıs ve yolculardaki bedeni zararlarda trafik sigortası tarafından karşılanır. Ayrıca hastane masrafları ve ölüm durumunda kusurlu şoförün ödemesi gereken maddi tazminatlar da trafik sigortası tarafından karşılanır.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmadığınız takdirde, trafiğe çıkan aracınız trafikten men edilir. Trafik sigortanızı yaptırmayı ertelemek sizi hem daha çok uğraştırır hem de para ve zaman kaybına neden olur. 

Trafik Sigortası Neleri Kapsar ? 

Zorunlu trafik sigortasını alırken sigorta şirketi veya sigorta acentesinden aldığınız poliçede trafik sigortanızın neleri kapsadığı yazar. Aldığınız poliçeyi mutlaka okuyun. Kazada suçlu olduğunuz ve karşı tarafa zarar verdiğiniz durumlarda trafik sigortanız devreye girer.

Zorunlu trafik sigortası, kaza anında karşı tarafta meydana gelen maddi zararları karşılar. Karşı aracın içindeki kişilerde oluşan zararlarda da zorunlu trafik sigortası geçerli olup, ölüm dahil her türlü durumu karşılar. Bunun yanı sıra mahkeme giderleri, avukatlık ücretleri de zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanır.

Trafik Sigortası Neden Zorunludur ? Trafik Sigortası Neden Zorunludur ? Reviewed by Bilgi Mahzeni on 8/08/2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.