Osman Pamukoğlu Kimdir ?

Doğum : 1947, Sinop

Osman Pamukoğlu, Türk Asker

Emekli Tümgeneral, yazar ve siyasetçi, Hak ve Eşitlik Partisi'nin (HEPAR) kurucusu ve ilk genel başkanıdır. Şu anda ise partinin onursal başkanlığını yürütmektedir.

Askeri Kariyeri
1947 yılında Sinop'un Gerze ilçesinde doğan Osman Pamukoğlu
11 yaşından 55 yaşına kadar askeri üniforma giymiştir. Selimiye Askeri OrtaokuluKuleli Askeri Lisesi , Kara Harp Okulu, Piyade Okulu, Kara Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Milli Güvenlik Akademisi'nde öğrenim görmüştür. 10 yıl piyade subayı, 16 yıl kurmay subay olarak, kıta komutanlıkları ve karargah subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 1990-1992'de Edirne-Uzunköprü'de 42'nci Piyade Alay Komutanlığı, 1993-1995'de Hakkari'de Dağ ve Komando Tugayı ve Güvenlik Komutanlığı, 1998-2000'de Kıbrıs'ta 28'nci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı, 2000-2001'de İstanbul'da Piyade Okul Komutanlığı vazifelerini yapmıştır.Hakkari’deki görevi sırasında PKK’ya karşı yapılan en büyük harekât olan Çelik-1 Operasyonu’nu yönetmiştir. Çelik-1 harekatı 19 Mart 1995 günü başlamış ve toplam 37 gün sürmüştür. Operasyona 6 Tugay’dan 35 bin asker ve 10 bin korucu katılmıştır.

1993'de Tuğgeneralliğe terfi etmiş, 1997'de Tümgeneralliğe yükselmiştir. 2002'de Tümgenerallikten emekli olan Pamukoğlu toplamda 43 yıl askeri üniforma giymiştir. Osman Pamukoğlu, 1. Dereceden Altın Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, 2 kez Üstün Cesaret ve Feragat Nişanı ve 5 kez Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı almıştır. Pamukoğlu, Türk Ordusu'nda 5 tane Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı'na sahip tek kişidir.

Cephede askeri ile beraber çarpıştığı için askerleri tarafından PAŞA, EFE ve EFSANE KOMUTAN olarak nitelendirilir.

Terörle Mücadele
1993-1995 yılları arasında Hakkari'de sorumlu olarak PKK'ya karşı yönettiği operasyonlar örgüte bağlı dağdaki militan sayısını 12.000'den 5.000-6.000 aralığına düşürmüştür. 30'a yakın kere yapılan sınır dışı askeri harekatların neredeyse tümü onun yönetiminde yapılmıştır. Dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş ‘‘Üç tane Pamukoğlu Paşa olsa terörü bitiririz’’.demiştir.
Pamukoğlu, o dönemde yapılan operasyonlara rağmen PKK'nın varlığını korumasını üç nedene bağlıyor: İlk olarak gerçek bir siyasi irade kurulamaması, ikincisi tam bir istihbarat olmaması ve son olarak her yerde yayılmış asker bulunması diye tanımlıyor. Kendisinin yazdığı kitaplarda ve konuk olduğu birçok televizyon programında PKK'ya karşı yapılan mevcut mücadelenin uygun tarz ve strateji olmadığını ve ancak daha fazla askerî kayıp verilmesine sebep olduğunu söylemiştir. 'Karakolların hepsi yıkılmalıdır. Karakola gerek yok. Gelsinler bakalım, girsinler... Nereden girecekler? Pusuyu kurarsın, ağı kurarsın, mostrayı kurarsın alırsın.' demiştir. Daha doğru olan yöntemin 20.000 kişilik Eşkıya Takip Kuvveti kurmak ve dağlarda, taşlarda, mağaralarda, ormanlarda, nehir yataklarında yani tüm coğrafyada bulunmanın gerekliliğini belirtmiştir. Karakollarda bekleyen Mehmetçik kendisine karşı yapılan ani saldırılar halinde yeri, hareketleri, silahları militanlar tarafından bilinen bir durumdadır. Bir başka deyişle, belli başlı, elle gösterilebilir bir yerde olmamakla birlikte her yerde her zaman bulunma tavsiyesini vermiştir.

Pamukoğlu, halk tarafından terör örgütü PKK'nın korkulu rüyası olarak bilinir.

2007 yılında ise Serdar Akinan tarafından kendisinin görevli olduğu yıllarda PKK olaylarının gelişimini inceleyen Kan Uykusu belgeselinde PKK'ya karşı mücadelesi konu edinilmiştir.

Yönettiği Operasyonlar
Aşağıda yazılı olan operasyonlar Kan Uykusu adlı programda yayınlanan operasyonların sadece bir bölümüdür.

* PKK Kirpi Operasyonu
* PKK Balkaya Operasyonu
* PKK Kuzey Irak Mezi Harekatı
* PKK Karanlık Dağ Operasyonu
* PKK Buzul Dağı Operasyonu
* PKK Ejder Operasyonu
* PKK Karadağ Operasyonu
* PKK Kuzey Irak Hakurk Operasyonu
* PKK Kuzey Irak Çelik Harekatı

11 Ekim 2007 tarihli Siyaset Meydanı programında verdiği bilgilere göre PKK'ya karşı düzenlenen 24 sınır ötesi harekâtın 21'i Osman Pamukoğlu tarafından yapılmıştır. Harekât gizliliğine verdiği önemi de aynı programda belirten Pamukoğlu, bu 21 sınır ötesi harekâtın tamamına yakınının izinsiz olduğunu, yalnızca bir kez Ankara'dan izin alındığını onda da Ankara'dakilerin, Barzani'yi aradığını ve Barzani'nin de PKK'lılara haber verdiğini açıklamıştır.

Siyasi Hayatı
28 Temmuz 2008'de yaptığı ulusal çağrı ile fiili olarak siyasi hayatına başlamıştır. Bu çağrısında Hak ve Eşitlik Partisi'nin ana felsefe ve ilkelerini duyurmuştur.
Pamukoğlu, 4 Eylül 2008'de yani Hak ve Eşitlik Partisi'ni kurduğu gün Anıtkabir özel defterine şunları yazmıştır:

-      Büyük Önder,
Gözün arkada kalmasın! Türk kadınları ve erkekleri olarak milletimizi özlediğin yüksekliğe çıkaracağız.
Bugün bizim için 11 Kasım 1938'dir.

28 Temmuz Çağrısı olarak bilinen bu çağrı, "Anadolu ve Trakya'da yaşayan Türk halkı bu çağrı size" diye başlar. İlk başta Türkiye'nin içinde bulunduğu vahim durumun tarifini yapar ve insanoğlunun yeryüzünde görülmeye başladığından itibaren ki tüm mücadelelerin ana sebebinin 'Hak ve Eşitlik' olduğunu belirtir. Ardından, Türkiye'deki durumun düzeltilmesi ve tekrar 'hak ve özgürlüklerine' kavuşması için partinin gerçekleştireceklerini sıralar.
Ardından, Pamukoğlu "Hak ve Eşitlik Partisi'nin Doğa ve Felsefesi" adlı metni sunar. Bu bildirinin ardından halktan gelen destek ile Hak ve Eşitlik Partisi 36 gün sonra, 4 Eylül 2008'de kurulmuştur. 36 gün gibi kısa bir sürede bir siyasi partinin mevcudiyet kazanması Türkiye'nin geçmişinde nadiren olmuştur; fakat kurduğu parti hızla örgütlendiği gibi dış odaklardan gördüğü tepki de erken gelmiştir. Belli zaman aralıklarıyla Türkiye Cumhuriyeti'ne verilen Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu İlerleme Raporu'nda Hak ve Eşitlik Partisi'nin varlığından, oluşumundan ve gelişmesine karşı alınacak acil tedbirlerden bahseder.Bu konuya dair Pamukoğlu açıklamalarında

-      "Thomas söyledim, ‘korkunun ecele faydası yok’ İsveçli. Sen serbestsin, biz de serbestiz. İsveçli, gelirsen İstanbul’a, Ankara’ya haber ver. 8-10 bin kişiyle havaalanında seni karşılayacağız. Şimdi o kağıda yazdıklarını benim yüzüme söyle diye” demiştir.

Bu tarihten itibaren sürekli biçimde teşkilatlanma çalışmalarına devam eden Hak ve Eşitlik Partisi'ne 900.000 resmi başvuru olmuştur. Pamukoğlu, partiye gelen basvuruların 22.000 kişilik dilimler halinde ele alındığında çoğunluğun 18 ve 35 yaşları arasında bulunduğunu ve bu sebeple, partinin çevik bir nüfusa sahip olduğunu belirtmiştir.

Pamukoğlu, Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul 3. bölgeden bağımsız adaylığını koymuş ancak 15.180 oyda kalarak meclise girememiştir.
Daha sonra HEPAR'ın ilk kurultayında Pamukoğlu istifa etmiş ve "Partiyi gençlere bırakıyorum." diyerek partiden genel başkanlıktan ayrılmıştır. Parti içi eğitimlerine ve konferanslarına devam etmektedir. 

Eserleri
Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok (2003)
* Ey Vatan Arkadaşlar Uykulardan Uyansın (2004)
* Kara Tohum (2005)
* Ayandon (2006)
* Yolcu/Beyhude Geçmesin Bu Ömür (2006)
* İnsan ve Devlet (2007)
* Angut (2008)
* Korkunun Çocukları (2010)
* Akıllı Ol (2012)
* Siyasetin Sefaleti (2013)
* Cehennemdere Kanyonu (2013)
* Savaş Sanatı (2014)
* Önder: Çağların Özlemi (2016)
* Kafes: Beyaz Çığlıklar (2016)
* Strateji (2016)
* Başka Bir Hikâye - Herkese Yaşam Üzerine Notlar (2017)
* Baş Döndürenler (2017) 


Osman Pamukoğlu Kimdir ? Osman Pamukoğlu Kimdir ? Reviewed by Bilgi Mahzeni on 6/10/2018 Rating: 5

7 yorum:

 1. Paşamla gurur duyuyorum bizi bu karanlık günlerden kurtarsa kurtarsa o kurtarır...

  YanıtlayınSil
 2. Bu ülkeye OSMAN PAMUKOĞLU lazım !!!

  YanıtlayınSil
 3. Osman paşa gibi değerli bir komutanı emekli edenleri Allah kahretsin

  YanıtlayınSil
 4. Pamukoğlu Varsa TAMAMdır

  YanıtlayınSil
 5. Ah paşam ah senin kıymetini bu millet ne zaman anlayacak

  YanıtlayınSil
 6. Koray Sapancı13 Kasım 2019 11:37

  Perinçekle ittifak kurarak kendini bitirdi.

  YanıtlayınSil
 7. Semih Öztürk10 Aralık 2019 13:46

  Çok değerli bir paşa tüm kitaplarını okudum ama siyaset onun işi değil

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.