Araçlarda Kışlık Bakım Nasıl Yapılır ?


Bu yazımızda araçların kışlık bakımlarında nelerin kontrol edilmesi gerektiği hakkında sizlere çok önemli bilgiler vereceğiz.

Kışlık Bakım Ne Zaman Yapılmalı ?

Araçlarınızın kışlık bakımlarını Ekim ayının sonuna kadar yaptırmanızda fayda var. Tabi azami tarih bu illa bu tarihten önce veya sonra yapılacak diye bir durum söz konusu değil.
Ülkemizin iklim şartlarının her bölgeye göre değişkenlik gösterdiği için ortalama bir tarihi belirledik. Bunun sebebi ise Antalya’daki iklim şartları ile Erzurum veya Kars’taki iklim şartları aynı olmamasıdır. Aynı anda bir yerdeki  ilimizde kar yağarken, diğer ilimizde ise güneşli bir hava görülebilmekle beraber hatta denize girenler bile vardır. Bu yüzden iklim şartlarına göre araçlarınızın kışlık bakımları bulunduğunuz bölgeye göre önceden yaptırmanızda fayda var.

Kışlık Bakımda Hangi Parçalar Kontrol Edilir ?

1.) Cam Silecekleri : Aracınızın mutlaka sileceklerinin ön ve arka olmak üzere kontrol ettirmenizde, sertleşmiş silecek lastiklerinin veya komplesini değiştirmenizde yarar var.
2.) Silecek Su Deposu : Silecek su deposunun içine donmaya karşı özel sıvıların koyulması hayati önem taşımakta. Bu tür sıvıların konulmaması durumunda suyun donmaya karşı direnç gösteremeyeceği için silecek su deposu genleşmeden dolayı patlayacak hatta silecek su motoru bile bozulacaktır.
3.) Antifriz : Antifriz dayanıklığını eksi kaç dereceye kadar olduğunu öğrenin. Antifrizle ilgili şu hatırlatmayı yapmak isteriz : Antifriz sadece soğuk havalarda kullanılması gereken bir sıvı değildir. Nedeni ise antifriz aracınızın donmasını önlemekle birlikte motor bloğu içinde korozyonlar, paslanmalar ve çürümelerinde önüne geçmektedir. Sağlıklı bir araç soğutma sisteminde yarı yarıya yani %50 su %50 antifriz olması gerekir.
4.) Akü : Aracınızın aküsünü herhangi bir oto elektrikçisine veya servise götürerek durumunu gücünü ölçtürmeniz de fayda var. Aracınızın aküsü normal iklim şartlarında sağlamken, soğuk hava şartlarında arıza çıkarabilmektedir.
5.) Kalorifer Radyatörü : Kalorifer radyatöründe tıkanıklık veya delik olması durumunda, aracınızın motoru ısınsa bile kaloriferi açtığınızda aracınızın içerisi ısınmayacaktır.
6.) Motor Kayışları : Motor kayışları her aracın periyodik bakım cetveline göre zaten değişmektedir. Fakat zamanında değiştirilmeyen triger kayışı veya diğer kayışlar  özellikle soğuk havalarda daha çabuk kopmaktadır.
7.) Cam Rezistansları : Yeni nesil araçların hemen hemen tüm camlarında hatta yan dikiz aynalarında bile olan cam rezistansı, kışın işinize oldukça yarayacaktır. Fakat eski model araçlarda sadece arka camlarda bulunan bu rezistansların ( Cam buğu giderici ) açma kapama düğmelerine basarak çalıştığından emin olun
8.) Klima : Araç klimasını bir çoğumuz sıcak yaz günlerinde ferahlamak için  kullanırken, aslında soğuk kış günlerinde de bizi ısıtmak ve camlarımız buğularını hızlı bir şekilde yok etmek için kullanıldığını da bilmenizi isteriz. Aracınızın klima gazının uygun miktarlarda dolu olduğundan emin olmalısınız.
9.) Ön ve Arka Cam Fıskiyeleri : Özellikle yağmurlu havalarda ve çamurlu yollarda hayati öneme sahip olan cam fıskiyelerinin tam anlamıyla açık ve doğru yerlere suyu gönderdiğinden emin olun.
10.) Ön Arka Sis Farları : Kışın hava şartları her bölgeye göre değişkenlik gösterdiği için, özellikle sisin bol olduğu bölgelerde ön ve arka sis lambalarının çalışıyor olması hayati önem taşımaktadır.
11.) El Freni : Karlı buzlu havalarda mümkünse el frenini çekmeyin. Buzlu havalarda fren balataları fren kampanalarına veya disklere yapışarak donabilmesi söz konusu olabilir.
12.) Marş Motor Bakımı : Özellikle dizel motorlu araçlarda kış aylarında marş motoru arızası benzinli araçlara göre daha fazla yaşanmaktadır. Dizel araç sahiplerinin marş motoru bakımına daha fazla özen göstermesi gerekmektedir.
13.) Lastiklerin Değişimi : Yazlık lastikleriniz kışlık lastikler ile değiştirilmelidir.Kışlık lastikler kar ve donda yazlık lastiklere oranla daha fazla tutunma sağlar.Artık ülkemizde yasal zorunluluk haline gelmiştir.


                                                                                                   
                                                                                                         Kaynak : arabanakit.com

Araçlarda Kışlık Bakım Nasıl Yapılır ? Araçlarda Kışlık Bakım Nasıl Yapılır ? Reviewed by Bilgi Mahzeni on 9/09/2018 Rating: 5

2 yorum:

  1. Merhaba otomobiller için kışlık lastik zorunlu mu?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor Vali eğer gerekli görürse zorunlu olabiliyor.

      Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.